Povodom 60. obljetnice pokretanja jugoslavenskog marksističko-filozofskog časopisa Praxis u Vijećnici Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 19. 12. 2024. održao se okrugli stol pod nazivom „Budućnost bespoštedne kritike svega postojećeg“ u suorganizaciji Odsjeka za filozofiju i Centra za teorijska istraživanja u humanistici. U razgovoru su sudjelovali izv. prof. Luka Bogdanić, izv. prof. Ankica Čakardić, red. prof. Hrvoje Jurić, doc. Goran Sunajko i doc. Mislav Žitko.
Obljetnica Praxisa poslužila je kao prilika da se otvore teme vezane uz prošlost i budućnost marksističke kritike na našim prostorima te da se u okolišu intelektualno-historijske tradicije Praksis škole otvore mnogovrsne teme koje su dominanto obilježile ovu marksističko-humanističku školu, afirmativno i kritički. Ako je na prostoru Jugoslavije postojalo „zlatno doba“ filozofije i teorije uopće, onda je to nedvojbeno bio period između 1963. i 1974. tijekom kojega je djelovala Korčulanska ljetna škola i izlazio časopis Praxis: dva noseća projekta koja će pokrenuti zagrebačka grupa filozofa i koja će trajno odrediti formiranje Jugoslavenske praksis škole. Na pozicijama antidogmatskog i stvaralačkog marksizma, filozofije kao mišljenja revolucije, tumačenja socijalizma kao humanizma i koncepcije univerzalističkog internacionalizma, Praksis škola zauzima mjesto najistaknutije intelektualne tradicije u povijesti Jugoslavije.
Upravo se od ove pretpostavke krenulo u diskusiji na okruglom stolu, a neke od intervencija koje su obilježile razgovor bile su vezane za problematiku marksističke estetike i etike, teorijski eklekticizam Gaje Petrovića i Danka Grlića, ekologiju Rudija Supeka, etiku Milana Kangrge, a jednako tako govorilo se i o fenomenu „lojalne kritike“ Praksis škole. Ponudio se i okvir za moguća kritička čitanja praxis filozofije, napose u feminističkom ključu, pozivajući se na marksistički feminizam Blaženke Despot, filozofkinje bliske Praksis školi.



